Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
196
–
210
of
866
results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Atherogenic Diet, Synthetic, Monkey, Powder
Diet high in cholesterol. Includes synthetic mixture.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Rachitogenic Usp No. 2 Diet, Pellet
Rat diet food, low in vitamin D. Used in vitamin D research.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ Dextri-Maltose Supplement
Maltose and dextrins obtained by enzymatic digestion of corn flour by barley malt.
MP Biomedicals Ascorbic Acid Deficient Diet, Pellet
Diet deficient in ascorbic acid, containing skim milk powder, casien, oats, bran and vitamin fortification mixture.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Vitamin K Deficient Diet, Rat, Powder
Vitamin K deficient diet in powder form for rats.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Components | Butter 17.84%, Corn Oil 0.98%, Sucrose 48.33%, Casein, purified High Nitro gen 19.33%, Cholesterol, U.S.P. 1.23%, Sodium cholate 0.48%, Aphacel, Non-Nutritive Bulk 4.67%, AIN Mineral Mixture 4.79%, AIN Vitamin Mixture 0.97%, Choline Chloride 0.97%, DL-Methionine 0.29%, Vitamin E 0.12% |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 4°C |
| For Use With (Application) | Atherogenic diet for Mice |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Niacin Deficient Diet, Modified, Pellet
Niacin control diet. Diet that niacin is strictly prohibited.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Pellet |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Fat free animal diet used for research animals, for complete composition see product datasheet |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| For Use With (Application) | Rodent diet |
MP Biomedicals™ AIN-76A Semipurified Diet
AIN-76A Semipurified Diet is intended for growth and maintenance of animals during the first year of life.
| Format | Powder |
|---|
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |